Další expedice objednávek za:

Jak do macOS dostat kontrolu českého pravopisu?

Počítače s logem Applu jsou mezi českými uživateli stále oblíbenější a nových majitelů, kteří se rozhodnou pořídit iMac či MacBook přibývá doslova jako hub po dešti. Pro většinu z nich se ovšem jedná o vstup na neprobádané území. Po rychlém sžití s ovládáním systému přichází na řadu nastavení nezbytných vlastností, které často zahrnuje kontrolu českého pravopisu, která nativně v macOS chybí. V následujícím návodu si proto ukážeme, jak do macOS kontrolu pravopisu dostat. Samotný postup neskrývá žádná úskalí a zvládne ho i naprostý nováček.

 1. Jako první stáhněte samotný slovník pro kontrolu pravopisu. Pokud chcete ušetřit čas, stáhněte si slovník od Petra Koláře kliknutím na tento odkaz.
 2. Otevřete Finder a použijte klávesovou zkratku Cmd + Shift + G. Do vyhledávacího okna napište příkaz /knihovna a klikněte na tlačítko otevřít.

  pravopismac1
 3. Mezi složkami si najděte tu, která je pojmenována jako Spelling. Pokud ji mezi složkami nevidíte, stiskněte pravé tlačítko myši a vyberte položku Nová složka.
 4. Otevřete složku Spelling a nakopírujte do ní stažené slovníky. Tento úkon lze provést klasickým přetažením souborů, případně jejich označením a stisknutím klávesové zkratky pro kopírování (Cmd + C) a vložení (Cmd + V).

  pravopis_mac_2-768x380@2x

 5. Nyní otevřete Předvolby systému (ikona ozubeného kolečka), přejděte do sekce Klávesnice. V horní nabídce klikněte na položku s názvem Text.

  pravopis_mac_3
 6. Klikněte na rozbalovací nabídku označenou jako Pravopis a vyberte zde jazyk Čeština. Pokud zde není, restartujte počítač a opakujte postup od kroku 5.

  pravopis_mac_4
 7. Jestliže jste postupovali přesně podle našeho návodu, od této chvíle váš Mac umí kontrolovat český pravopis. Neznámá slova budou podtrhávána červenou vlnovkou. Pokud budete chtít některé slovo přidat do slovníku, přesuňte kurzor za podtržené slovo a klikněte na něj pravým tlačítkem myši. V kontextové nabídce klikněte na položku Naučit se pravopis.pravopis_mac_5-600x241

 zdroj: https://www.ceskymac.cz